Informacje o stronie

Kazdy kto choć raz spróbował prawdziwego wina wie jak ważna jest jego uprawa i pielegnacja.

Na naszej stronie znajdziecie Państwo ciekawe informacje o uprawie winorośli, a w szczególności opiszemy z jakimi problemami zmagamy się w naszym klimacie.

Dawniej www.dolinasanu.webpark.pl

Jakie wino wybrać

Smak i aromat wina

Stojąc prze wyborem wina do gotowania czy do obiadu część ludzi sugeruje się kształtem butelki czy kolorystyką etykiety i stąd często jesteśmy niezadowoleni z wyboru trunku po jego otwarciu. Smak i aromat są najcenniejsze. Jednym z kryteriów, którymi się sugerujemy jest cena, bo jeżeli cos kosztuje to musi być dobre. Nic bardziej mylnego.

Wino wybrane z uwagi na cenę 10 czy 200 złotych może nie współgrać z potrawami, jakie mamy na stole. Coraz częściej kupując wino możemy jeszcze w sklepie skosztować jego próbki. Mając kieliszek z trunkiem w dłoni należy zakręcić płynem tak by wino pokryło ścianki kieliszka. Im wino jest wartościowsze tym więcej łuków będzie spływało po jego ściankach.

łzawienie wina

Tak możemy w prosty sposób rozróżnić czy cena wina jest adekwatna do jego jakości. Czy jego czas nadszedł czy może już przeminął? Słynne powiedzenie, że „im wino starsze tym lepsze” nie powinno być stosowane w przypadku win białych. Próbując wino białe najlepiej wlać je do ok. 1/3 pojemności kieliszka i przechylić o ok. 30 stopni. Jeżeli w miejscu, w którym płyn styka się ze szkłem pojawia się cienka obwódka o innym odcieniu czy kolorze to znak, iż wino miało swój moment szczytowy istnienia.

Smak wina

Bez wina niektóre potrawy nie mogłyby istnieć. Wzmacnia ono smak dania, dodaje indywidualnego aromatu. Wino nie musi być tylko dodatkiem do dań, może być też ich integralną częścią. Na ogół do mięs czerwonych dodaje się wino czerwone zaś białe wino do mięs białych oraz ryb. Czy sugerować się bukietem czy ceną? Odpowiedź jest prosta, kupując wino wybierajmy takie, które najbardziej nam smakuje. Takie wino gwarantuje wzbogacenie smaku potrawy, która z nim przyrządzamy. Wino, które w smaku nam nie odpowiada również w potrawie nie uzyska naszego uznania. Wino wytrawne dodane do mięs czy marynat nie tylko doda potrawie unikalnego charakteru, ale w przypadku mięs nada im dodatkowo kruchości, mięso stanie się bardziej aromatyczne i soczyste.

Zasady podawania wina na stół.

Młode wina podajemy zawsze przed starszymi, zaś wytrawne zawsze poprzedzają podanie wina słodkiego. Białe ma doskonalszy bukiet, jeśli podawane jest przed czerwonym.

Ważne przy dodawaniu wina do potraw:
- wino czerwone dodajemy do sosów kilka razy, aby zachowało swój ciemny kolor
- przed dodaniem koniecznie spróbuj wina, aby mieć pewność, że ma odpowiedni smak
- dodając wino do warzyw pamiętaj by zrobić to już przy samym końcu ich gotowania, ponieważ kwas zawarty w winie może znacznie wydłużyć czas ich gotowania
- pamiętaj, że czas przygotowania zupy z dodatkiem wina wydłuża się z racji konieczności odparowania dodanego alkoholu
- do stołu podajemy ten sam rodzaj wina, który podaliśmy do potrawy

Gdy mamy do czynienia z winem białym ma ono odcienie żółtawo zielonkawe, lecz z upływem czasy przyjmuje barwę żółtawa. Inaczej sprawa się ma z winem czerwonym. Im starsze dojrzalsze tym jego odcień robi się jaśniejszy.

Ile alkoholu w winie.

etykieta wina

Liczba procentów z etykiety nie zawsze odzwierciedla faktyczna ilość procentów w winie. Jeżeli w kieliszku wina zamoczymy sama końcówkę języka i poczujemy wyraźne szczypanie możemy spodziewać się podwyższonej ilości alkoholu.

Dobieranie korkociągu

Czy zdarzyło ci się pokruszyć korek albo pozostawić jego część w szyjce butelki?
W jaki sposób otworzyć wino żeby do takiej sytuacji nie doszło? Czy jest to wina korka czy korkociągu? To się może zdarzyć również na twoim przyjęciu gdy goście będą oczekiwać na wino. Można takim sytuacją zapobiegać kupując odpowidni korkociąg.

etykieta wina

Dobrze dobrany powinien mieć ostry czubek aby od razu wkuł się w korek. Zewnętrzna średnica spirali powinna mieć 1 cm szerokości. Przed otwarciem koniecznie należy obciąć kapturem minimum 5 mm. od szyjki butelki aby wino nie rozchlapało się przy nalewaniu. Gdy po otwarciu korek wydziela ostry zapach lub próbując czuje się gorzki smak można przelać wino, aby „odetchnęło” aby smak uległ poprawie.

Nalewanie wina

Przed podaniem wina na stół dobry gospodarz sam powinien spróbować wina by ocenić jego smak. Nalewając wino białe wypełnij kieliszek  tylko do połowy tak aby nie zdążyło się ogrzać przed wypiciem. Częstsze dolewanie gwarantuje że wino będzie chłodniejsze a tym samym lepsze. Inaczej wygląda podawanie wina czerwonego.

 etykieta wina

Wino czerwone wlewa się do kieliszków do granicy gdzie jest on najszerszy. Gdy mamy w butelce niewiele wina nie powinno się go dolewać do ostatniej kropli gdyż zazwyczaj na dole butelki zbiera się osad który może pogorszyć nasze doznania  smakowe.

Podawanie wina

Również przy podawaniu win są pewne zasady. Rozpoczynajmy podawanie od win białych przez różowe a na końcu wina czerwone. Słabsze wina lepsze są na początek degustacji a zakończa się ją na mocniejszych. Latem podaje się lekkie wina, zimą ciężkie i aromatyczne.etykieta wina

Wino białe lepiej smakuje gdy ma temperaturę od 8-12 0C, czerwone ma wyraźniejszy smak w temperaturze pokojowej (20 – 25C)

)etykieta wina

Kuchnia
Kontakt z Nami

Bodziak Józef

ul. Kmicica 5

38-500 Sanok

tel:134637089